10 tipp külföldi netezéshez és telefonáláshoz
Külföldön netezni vagy telefonálni általában drága, de legalábbis a "sose tudhatjuk" kategória. Mivel mi nem csak nyaralni, hanem neonomádkodni is szoktunk (utazás közben dolgozunk is), úgy gondoltam, összeszedek 10 fontos tanácsot, hiszen az internet legalább olyan fontos utazási kiegészítő mint egy nesszeszer :-))
1. Véletlen adatroaming
Mindenképp gondolj rá, még mielőtt elhagyod a magyar mobilszolgáltatók szolgáltatási területét, hogy kikapcsold azokat az alkalmazásokat, amik esetleg adatot forgalmaznak, vagy a háttérben frissülnek. Ha egészen biztosra akarsz menni, tiltsd le a telefon külföldi adatforgalmát.
Ez egyben azt is jelenti, hogy az internet alapú üzenetküldők (iMessage, Viber, Facebook, stb) üzenetei sem fognak megérkezni hozzád, amíg nem találsz wifit. Az önfrissülő, magától kommunikálgató alkalmazásokat akkor is érdemes kikapcsolni, ha van roaming előfizetésed, mert meglepően nagyétvágyúak, ha egész nap fogyasztanak. (Gondolj a web alapú térképekre is! (Gmaps, Maps, stb.)
2. Szándékos adat roaming
Kérdezz utána a szolgáltatónál, mennyiért biztosít neked EU roamingot. Az EU roaming tarifák szabályozásának eredményeként ez a költség drámaian csökkent a legtöbb előfizető számára többletköltség nélkül elérhető. Nézz utána azért, főleg, ha feltöltőkártyás előfizetésed van, mert mindenféle kiskapuk még maradtak a szolgáltatók számára. A legtöbb szolgáltató viszonylag jófej áron ad havidiíjas (pl. gyakran utazókank), vagy eseti 1-30 napos roaming kiegészítéseket, feltöltő kártyához is. Ez akkor is jó, ha az alap adatforgalmi kereted alacsony, vagy nincs, de pl. külföldön többet neteznél a telefonoddal/tableteddel.
3. Helyi SIM kártya
Sok országban ez a legolcsóbb megoldás, főleg az EU-n kívül: a roaming tarifák vállalhatatlanok, és vannak olyan országok, ahol egyáltalán nincs roaming partner. (Pl. a Vodafone-nak sok Afrikai országban.)
Fontos azonban, hogy ahhoz, hogy gyorsan megvehető prepaid helyi SIM kártyákat tudjunk tenni a telefonba, a készüléknek hálózatfüggetlennek kell lennie. A szolgáltatótól vett telefonok általában nem azok. Ha nincs független készüléked, akkor telefonáláshoz -ha akarsz ilyet- megteheti egy pár ezer Ft-os butatelefon bármelyik boltból. Ha gyakran utazol, próbálj venni egy okostelefont olcsóbban egy használt telefon kereskedőtől. Netezéshez -és net alapú telefonáláshoz- pedig szóbajöhetnek a tabletek, amin elég sokmindent el lehet intézni útközben.
4. Kávézói wifik
A kávézókban jó eséllyel találsz wifit, de számíts rá, hogy nagyon lassú, és arra is, hogy sok helyen adatokat kérnek a használatért. Pl. Kínában divatos, hogy mail címre küldik a jelszót a wifihez. Erre a célra csinálj még itthon egy címet, amit utána eldobsz, mert ez a cím menthetetlenül tele lesz kínai potencianövelő mail-lel. Figyelj arra, hogy pl. Kínában a gmail általában nem érhető el, a freemail pedig néha órákra elnémul, így nem jutsz a jelszavadhoz.
Nagyon fontos: kávézói wifikben sose bízz meg: soha ne bankolj kávézóból, ne irj be fontos jelszavakat, kódokat, mert a külföldiekkel tömött, semennyire se biztosított kávézói wifikben lopják a legtöbb jelszót feltűnés nélküli hackerek. Ha általában kávézói publikus wifiket használsz, mindenképp tanuld meg, hogyan kell VPN hálózatot használni. (Nagyon olcsó vagy akár ingyenes előfizetések is vannak.) Ha VPN-t használsz, akkor az adataid, amit küldesz (pl. jelszavak, stb.) sokkkal védettebbek.
5. Hotel wifik
A hotel wifire sokszor igazak a kávézói wifi tippek. Sokszor csak egyetlen hozzáférést adnak szobánként, ekkor jó, ha egymással meg tudjuk osztani a netet, vagy ha van utazós wifi router. Elég kicsiket lehet ma már kapni, és ezek a wifi jelet is erősítik, ami életmentő lehet...
Főleg Nyugat-Európában elterjedt, hogy a hotelokban fizetni kell a wifiért, ehhez általában bankkártya kell, ez így azonban általában teljesen biztonságos. Sőt, az így kapott net is sokkal biztonságosabb, mint az ingyenes, azonosítás nélküli wifiké.
6. Reptéri wifik
A repterek egy jelentős részén csak fizetős wifi van, ami főleg akkor rossz, ha nagyon sokat kell várni egy csatlakozásra. Több lehetőség is adódik, hogy hogyan lehet wifit szerezni, az egyik legismertebb a WiFOX alkalmazás ami Androidra és iOS-re is 2 dollárért letölthető. Az app a repterek wifi jelszavait gyűjtögeti, elég jól frissítik, sok helyen használható.
Ezen kívül is vannak még megoldások, amiről talán írok egy külön posztot...:-)
Ha nem szeretnél lemaradni a többi posztról, kövess minket:
7. Nemzetközi roaming kártyák
Bár mindegyik úgy hirdeti magát, hogy világraszóló üzlet, kicsit utánaszámolva a roaming kártyák általában nem érik meg... Esetleg annak, aki gyakran, és tényleg csak 1-2 napra megy valahova, ami EUn kvül van, és macerás lenne állandóan sim kártyákkal variálni.
Később tervezek egy posztot ezekről is :-)
8. Roaming kütyük
Ezeket wifi hotspotnak is hívják, általában a nemzetközi kártyák árusítói és nagyobb mobilcégek árulják. A telefonban működő hotspothoz képest (amikor pl. az iPhone saját maga működik hotspotként) előnye, hogy sokkal tovább bírja az akkuja, mint a telefoné, és általában kényelmesebb is. Benne van a SIM kártya, és minden kütyü rá tud csatlakozni.
Ugyanakkor ezek az eszközök végső soron ugyanoda vezetnek vissza: a benne lévő nemzetközi roaming kártyák nem nagyon érik meg, illetve csak keveseknek.
Elérhető néha a Vodafone és a Telekom kínálatában is külön kártyaelőfizetés nélkül, de ezek általában eléggé túlárazott és butácska kütyük voltak, így egyelőre nem érték meg, kivéve talán akkor, ha nagyon sok okos eszközön akar a család egyszerre nem túl sokat netezni...
9. Telefonálás külföldön
A kimenő hívásokra hajmeresztő roaming tarifák lehetnek pl. az EU-n kivül, és az sms-ek küldéséért is elég vastagon fog a ceruza. Ha két magyar ember mondjuk egymást hívja Moszkvában, akkor akár 1000 Ft-ért is beszélhetnek percenként. (Ezért nem érdemes egymást elhagyni, majd telefonon vadászni...:-))
Mindenki tudja, hogy a fogadott hívásokért is fizetni kell, ez azonban általában jóval kevesebb, így ha elengedhetetlen a telefonálás, próbáljuk meg az itthoni felet megkérni, hogy hivjon fel. Ez neki nem kerül több pénzbe, mintha szokásosan, otthon vennénk fel a hívását. Ha van net, akkor érdemes a net alapú telefonálást választani, ha lehetséges.
Ide tartozik még, hogy a bankok kék/zöld számai általában csak belföldről érhetőek el, ezért érdemes a telefonban elmenteni egy sima földi vonalas számot is, még indulás előtt.
10. NO Wifi
Hát igen... ha az ember nyaralni megy, megpróbálkozhat azzal a békés állapottal, hogy előre közli, hogy nincs térerő, nincs wifi, nincs telefon, nincs facebook, nincs e-mail, nincs céges VPN, csak pihenés van... :-) Ez is nagyon felszabadító érzés....:-)